ZONGULDAK KOZLU İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Özel Öğrencilerimizden Engelliler Haftası Kapsamında Özel Bir Gün

10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası kapsamında hazırlanan etkinlik programı 12.05.2015 Salı günü saat 11:00´da Kozlu Belediye Başkanı Ertan ŞAHİN, İlçe Emniyet Müdürü Serkan ŞAHİN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mansur GÖK´ ün yanı sıra çok sayıda vatandaş ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de katılımıyla Kozlu Kent Meydanı´nda gerçekleştirildi.
Özel Öğrencilerimizden Engelliler Haftası Kapsamında Özel Bir Gün

Kozlu Kent Meydanı´ndaki programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mansur GÖK yaptı. Kozlu Belediye Başkanı Sayın Ertan ŞAHİN´ in ve konuşmalarının ardından öğrencilerimiz hazırladıkları gösterileri sergilerken engel tanımadılar. İzleyenlerinde büyük beğenisini topladılar. Gayret ve istekle çalışılırsa hiçbir engelin karşı duramayacağını en güzel şekilde gösteren öğrencilerimizin de izleyenlerin tepkilerinden hoşnutluğu yüzlerinden okunabiliyordu.

Programın ardından özel öğrencilerimiz tarafından yapılan el işlerinin sergilendiği standları gezen Kozlu Belediye Başkanı Ertan ŞAHİN ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mansur GÖK´ e öğrencilerimiz memnuniyetlerinin bir göstergesi ve teşekkür olarak hediyelerini sundular. 

 

Kozlu İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mansur GÖK;

"Bilindiği gibi Ülkemizde Engelliler Haftası 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanmaktadır. Engellilik, dünyamızın genel bir sorunu olduğu için, Engelliler Haftası sadece ülkemizde değil, Birleşmiş Milletler´e üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanan özel bir haftadır.

Engelliler İdaresi Başkanlığı´nca yapılan araştırmaya göre, Türkiye nüfusunun yüzde 12’ sini engelliler oluşturuyor. Bu oranın yüzde 2,58´ini ise ortopedik, görme, işitme, dil ve konuşma ile zihinsel engelliler oluşturuyor. İlçemizde de bu tür engele sahip 10 öğrencimiz için Kozlu Kaymakamlığı Kozlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen "Eğitim İçin Engelim Yok. Okul Evimde." projesi kapsamında evinde eğitim imkânı sağlanmış olup, bu ve buna benzer projelerle daha çok insana ulaşmaya çalışacağız.Bu anlamda Kaymakamlığımız ve Belediyemizin duyarllığı bizleri cesaretlendirmektedir.

Engeline rağmen birçok sportif ve kültürel faaliyette başarısını kanıtlamış yüzlerce engelli vatandaşımız, aslında asıl engelin karşısına bir zorluk çıktığı zaman hemen pes etmek, onu aşmak için mücadele etmemek olduğunun en güzel örneğidir.

Engellilere hizmet etmek her şeyden önce bir gönül işidir. Engelliler için yaptığımız her hizmetin bir gün kendimize de lazım olabileceğini unutmayalım. Engellileri sahiplendiğimiz sürece onların hayatını engelsiz hale getirebiliriz. Onları daha iyi anlayabilmek için biraz empati yapmamız yeterli olacaktır. Onların daha fazla engele değil, bizlerin desteklerine ve kabul görmeye ihtiyaçları var. Bunun en insani sorumluluklarımızdan biri olduğunu ve her insanın bir engelli adayı olduğunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız.

Engelliliğe Toplumsal bakışımızda; nasıl olmalı?

—Engellinin tam bir insan oluşunu kabul etmeliyiz.

—Vatandaşlık haklarını gözetmeliyiz.

—Farklılıklarına saygı göstermeliyiz.

—Yaşamına saygı göstermeliyiz.

—Bireysel onuruna saygı duymalıyız.

—Temsil edilmesini sağlamalıyız.

—Fırsat eşitliği sağlamalıyız

Bu duygu ve düşüncelerle, Engelliler Haftası kapsamında gösterilen bilinç ve hassasiyetin diğer günlerde de eksilmeden, hatta artarak devam etmesi temennilerimle, tüm engelli vatandaşlarımızın ve onların ailelerinin Engelliler Haftası’nı saygı ve sevgilerimle kutluyorum."

 

Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015Engelliler Haftası 2015

Kozlu Hükümet Konağı Kat3 Kozlu / ZONGULDAK - 0 372 210 05 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.